Лікар-мамолог оглядає, проводить пальпацію молочних залоз та пахвових областей, за необхідності направляє на інструментальні методи дослідження (МРТ, УЗД молочних залоз). При виявленні новоутворень проводиться трепан-біопсія або тонкоголкова аспіраційна біопсія.
Хто такий мамолог
Мамолог – це лікар, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці захворювань молочних залоз. Проходити огляд у мамолога необхідно щороку жінкам, старшим за 18 років, для раннього виявлення доброякісної та злоякісної патології грудей.
Показання до консультації мамолога
Йти до мамолога необхідно при появі гострого, тупого або тягнущого болю в молочній залозі. Інші показання до консультації мамолога:
почервоніння, лущення та потовщення шкіри навколо сосків;
ущільнення у молочній залозі;
зміна розміру, форми або контуру молочної залози;
почуття поколювання та печіння у молочній залозі;
набряклість шкіри молочної залози;
почервоніння шкіри молочної залози;
збільшення лімфовузлів у пахвових впадинах або над ключицею;
отримання травми молочної залози;
наявність виділень із сосків;
стан після мамопластики.
Мамолог лікує доброякісні утворення молочної залози. Група доброякісних утворень має ризик переродження у злоякісний процес (передракові захворювання). Вогнищевий аденоз та внутрішньопротокова папілома є передраковими захворюваннями. Такі доброякісні утворення як кісти, фіброаденоми молочної залози на злоякісні утворення не перетворюються. Мастит – це запалення тканини молочної залози, яке належить до доброякісної патології.
Мамолог-онкохірург спеціалізується на діагностиці та лікуванні злоякісних утворень, до яких відносять саркому, долькову та протокову карциному молочної залози, злоякісну філоїдну пухлину, а також хворобу Педжета (рак соска).
Мамологія у Харкові
Прийом мамолога починається з аналізу скарг пацієнта (лікар запитує про симптоми та час їх появи), збору анамнезу (уточнює інформацію про травми, операції, перенесені раніше захворювання, наявність онкології в сімейному або особистому анамнезі). Діагностика у мамолога включає:
візуальний огляд молочної залози для виявлення змін шкіри (почервоніння, виразки, тріщини сосків);
пальпацію молочних залоз для виявлення ущільнень, збільшених лімфатичних вузлів;
магнітно-резонансна томографія (МРТ) молочної залози. Призначається при виявленні в молочній залозі змін, які не можуть бути охарактеризовані іншими звичайними методами візуалізації (УЗД, мамографією) або мають суперечливі дані за результатами зазначених методів, а також для оцінки стану імплантів;
трепан-біопсія або тонкоголкова аспіраційна біопсія. При виявленні на УЗД кісти молочної залози мамолог виконує тонкоголкову аспіраційну біопсію, а при підозрі на об'ємне тканинне або злоякісне новоутворення – трепан-біопсію;
Планово йти до мамолога необхідно на 5-7 день менструального циклу. За наявності скарг, у період менопаузи чи під час прийому гормональних препаратів на консультацію до мамолога можна записуватися будь-якого дня.
Лікар-мамолог або лікар-гінеколог відповідають за первинний огляд та діагностику молочної залози. Лікуванням захворювань молочної залози займається мамолог-онкохірург. Тактика лікування доброякісних та злоякісних процесів суттєво відрізняється. Для ефективного лікування онкологічних утворень молочної залози потрібно суворо дотримуватись встановлених стандартів діагностики та лікування даного захворювання.
Записатися на консультацію до мамолога у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, зазначеним на сайті.