зловживання алкоголем (тривалий вплив спирту порушує зв'язок між системами організму);
променева терапія;
розлади харчової поведінки (компульсивне переїдання, булімія та анорексія);
зайва вага;
фізичний та психологічний стрес.
До розвитку гормональних порушень також можуть призвести акромегалія (надлишкове вироблення гормону росту) та синдром або хвороба Кушинга (підвищена продукція кортикостероїдів). Порушення ендокринної системи також можуть викликати недостатня (гіпотиреоз) або надмірна (гіпертиреоз) функціональна активність щитоподібної залози.
У жінок гормональні порушення можуть виникнути під час вагітності та клімаксу. Причинами дисбалансу гормонів у чоловіків можуть бути травма чи недорозвинення яєчок (гіпогонадизм), рак простати. Записатися на консультацію до ендокринолога та провести лікування гормонального збою в Харкові можна у «Європейському Радіологічному Центрі».
Хто такий ендокринолог
Звернутися до ендокринолога необхідно при підозрі на гормональний збій, спричинений порушенням роботи залоз та органів ендокринної системи. Ендокринолог лікує:
захворювання щитоподібної залози (зоб, тиреоїдит);
хвороби надниркових залоз (хвороба Аддісона, вторинна надниркова недостатність);
діабет (першого та другого типів, гестаційний, латентний, аутоімунний);
порушення обміну речовин (метаболічний синдром, ожиріння);
дисфункції, спричинені статевими гормонами (наприклад, гінекомастія, аменорея, гормональне безпліддя).
Також консультація ендокринолога необхідна при аутоімунних патологіях: хвороби Грейвса та Хашімото. Ендокринолог також лікує доброякісні та злоякісні пухлини щитоподібної та паращитоподібної залоз, гіпофіза та надниркових залоз.
Симптоми захворювань ендокринної системи
На гормональний збій можуть вказувати зниження чи відсутність статевого тяжіння, безпліддя. Симптоми ендокринних захворювань у жінок:
менструальні дисфункції (мізерні або рясні, нерегулярні місячні, тяжкий передменструальний синдром);
витончення та випадіння волосся;
біль під час статевих контактів;
сухість та атрофія піхви;
ріст волосся по всьому тілу;
висипання та гіперпігментація шкіри;
підвищена пітливість;
різкий набір ваги;
швидка стомлюваність.
У жінок гормональні порушення також можуть спричинити підвищену чутливість грудей та виділення з сосків. Гормональний дисбаланс у чоловіків може виявлятися еректильною дисфункцією, випадінням волосся, втратою кісткової та м'язової маси, а також збільшенням грудей (гінекомастією). Мігрень і гормональні порушення можуть бути спричинені синдромом полікістозних яєчників.
При ендокринних захворюваннях може виникати головний біль, оскільки дисбаланс гормонів впливає на функціонування нервової системи та стан судин. Також гормональний збій може викликати симптоми, що впливають на обмін речовин: прискорене або уповільнене серцебиття, діарея або запори, оніміння й поколювання в руках, підвищена вологість або сухість шкіри, часте сечовипускання.
Лікування в ендокринолога в Харкові
Відновити гормональний фон допоможе ендокринолог після встановлення діагнозу. Діагностика в ендокринолога може включати:
УЗД щитоподібної залози. Ультразвукове дослідження призначається при підозрі на патологічні зміни щитоподібної залози (наприклад, її збільшення, наявність новоутворень);
КТ чи МРТ головного мозку (за наявності ознак захворювань гіпофіза).
Налагодити гормональний фон можна за допомогою медикаментозної терапії, змін у харчуванні та режимі дня. Корекція гормональних порушень підбирається лікарем залежно від їх причини та вираженості.
Наприклад, для лікування щитоподібної залози можуть використовуватися бета-блокатори, препарати для прискорення або блокування вироблення гормонів, радіойодтерапія. Нормалізувати гормональний фон народними засобами неможливо, неправильна терапія може призвести до посилення симптомів.
Дієта при гормональному збої може передбачати збільшення споживання корисних жирів (червоної риби, насіння льону та чіа, горіхів), складних вуглеводів (цільнозернових продуктів, круп), білків. Також важливо обмежити вживання цукру, фастфуду, алкоголю.
Профілактика захворювань ендокринної системи включає обмеження шкідливих звичок, дотримання режиму сну, контроль ваги, а також помірну фізичну активність. Раціон має бути багатий на різноманітні продукти, що включають фрукти, овочі, горіхи, зернові, які містять важливі для здоров'я щитоподібної залози мікроелементи (магній, йод).
Записатися на консультацію до ендокринолога в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, зазначеним на сайті.