Гастроентеролог – це лікар, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці захворювань шлунково-кишкового тракту. Проконсультуватися з лікарем-гастроентерологом у Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі».
Що лікує гастроентеролог
Гастроентеролог лікує патології та хвороби стравоходу, шлунка, тонкого та товстого кишківника, підшлункової залози, печінки, селезінки та жовчного міхура.
Захворювання, лікування яких можна пройти у відділенні гастроентерології «Європейського Радіологічного Центру»:
виразка шлунка, стравоходу та дванадцятипалої кишки;
дивертикулярна хвороба та синдром подразненого кишківника.
Гастроентеролог лікує захворювання шлунка (кишкову метаплазію, диспепсію, гастрит, поліпи). Також гастроентеролог займається діагностикою та лікуванням патологій кишківника, до яких відносять дуоденіт, ентерит, коліт, синдром надлишкового бактеріального росту, паразитарні інвазії, ензимодефіцитні ентеропатії, мальабсорбцію.
Консультація гастроентеролога необхідна при перегині жовчного міхура, холециститі, синдромах Жильбера, Криглера-Найяра та Дабіна-Джонсона, жовчнокам'яній хворобі, дискінезії (зниженні прохідності та рухливості) жовчовивідних шляхів. Захворювання підшлункової залози (панкреатит, зовнішньосекреторну недостатність, жирову хворобу та кісти) також лікує лікар-гастроентеролог.
Показання до консультації гастроентеролога
Звернутися до лікаря по шлунку необхідно при дискомфорті, тупих, гострих і тягнучих болях в області живота, які можуть поширюватися на праве або ліве підребер'я, поперек.
Інші показання до консультації гастроентеролога:
закрепи чи діарея;
здуття чи бурчання в животі;
підвищене газоутворення;
домішки крові або слизу в калових та блювотних масах;
почуття розпирання чи тяжкості у правому підребер'ї;
утруднене ковтання;
неприємний запах з рота;
ректальна кровотеча;
пожовтіння шкірних покривів;
відчуття неповного випорожнення кишечника;
відсутність апетиту та різка втрата ваги;
сухість, кислий чи гіркий присмак у роті;
почуття важкості чи переповненості у верхніх відділах живота;
біль, печіння та відчуття дискомфорту в області ануса.
На прийом гастроентеролога потрібно записатися при відрижці, печії, печінні язика, почутті кома в горлі, нудоті та блювоті, кашлі з домішками крові в харкотинні. Проконсультуватися з гастроентерологом також необхідно при білому нальоті на язиці, який може вказувати на захворювання шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразку шлунка та ентероколіт).
Консультація гастроентеролога необхідна при виявленні лабораторними або інструментальними методами досліджень змін в органах шлунково-кишкового тракту.
Можливі ознаки патологій ШКТ:
анемія (зниження рівня гемоглобіну);
тромбоцитопенія (зниження рівня тромбоцитів);
підвищення рівня ферментів печінки;
виявлення Helicobacter pylori;
підвищення рівня маркерів запалення: лейкоцитоз, С-реактивний білок;
прихована кров у калі.
На захворювання органів травлення також можуть вказувати зниження рівнів заліза та феритину. Записатися на прийом до лікаря-гастроентеролога потрібно при виявленні ерозії, виразок, новоутворень та поліпів під час КТ, МРТ, УЗД органів черевної порожнини, гастроскопії.
Гастроентерологія в Харкові
Перед початком лікування шлунка, кишківника та печінки гастроентеролог збирає анамнез (лікар запитує про симптоми та час їх появи, наявність хронічних захворювань) та проводить фізичний огляд.
Результати лабораторних аналізів є показовими для гастроентеролога. Аналізи крові та калу дозволяють виявити ознаки запалення та патологічних процесів в організмі.
При підозрі на наявність захворювань, що потребують додаткового обстеження, онкології, за наявності вікових показань лікар може призначити інші дослідження.
Додаткові методи діагностики органів шлунково-кишкового тракту:
Гастроентеролог також може направити на онкомаркери (гепатоцелюлярного раку печінки, жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, підшлункової залози, раку шлунка, товстої або прямої кишки). При виявленні новоутворення органів травлення гастроентеролог робить біопсію (забір клітин з тканини ураженого органу) для визначення природи пухлини (доброякісна чи злоякісна).
Для виявлення онкології кишківника і шлунка людям, які перенесли або мають передракові фонові захворювання (атрофічний гастрит, хронічну виразку, поліпи), необхідно проходити скринінг раку щороку. Скринінг необхідний людям, які вживають консервовану, жирну, смажену їжу, оброблене м'ясо, нікотин, алкоголь, які отримують недостатню кількість клітковини у щоденному раціоні.
Лікар підбирає курс терапії за результатами обстеження. Для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту гастроентеролог призначає дієту та медикаментозну терапію або рекомендує оперативне втручання для видалення доброякісних (кисти, поліпи) або злоякісних новоутворень.