Logo

Лікування дисменореї (болісних менструацій) в Харкові

Дисменорея — це болісні менструації, що супроводжуються спазмами внизу живота, які іноді поширюються на поперек і стегна. Нормою вважаються легкі або помірні болі, що не заважають звичайній активності і знімаються анальгетиками. Патологією є сильні, виснажливі болі, які порушують повсякденне життя, супроводжуються іншими симптомами (наприклад, нудотою, блювотою, непритомністю).

Встановити причину болісних рясних місячних і вилікувати патологію, яка спричиняє дисменорею, у Харкові допоможуть приватні гінекологи Європейського Радіологічного центру.

Причини дисменореї (болю під час місячних)

Болісні місячні можуть не мати патологічної причини (первинна дисменорея) або спричинені патологіями репродуктивної системи (вторинна дисменорея). Основні причини вторинної дисменореї:

  • ендометріоз (розростання тканин, що вистилають матку, за її межі);
  • аденоміоз (вростання слизової оболонки матки в м'язову тканину органу);
  • запальні захворювання органів малого таза (оофорит, аднексит, сальпінгіт);
  • стеноз (звуження) шийки матки;
  • вроджені патології яєчників і фаллопієвих труб ;
  • кістозні утворення тубооваріальної ділянки.

При міомі матки болісні менструації виникають через збільшення об'єму та зміни анатомії органу. Це призводить до посилення скорочень матки, оскільки вона намагається позбутися надлишкової тканини, що викликає больові спазми . Крім того, виникнення міоматозних вузлів пов'язують із порушенням гормонального фону, що також сприяє посиленню болю в період менструацій.

Дисменорея після пологів може виникнути з кількох причин. Під час відновлення менструального циклу після пологів відбувається гормональний збій, який може впливати на інтенсивність менструального болю. Однією з причин є підвищений рівень простагландинів, які сприяють скороченню матки, спричиняючи болісні спазми. Також можливі зміни в анатомії матки, наприклад, через рубці або розтягнення, отримані в процесі пологів. У деяких випадках можуть розвиватися запалення або спайки, які також можуть спричиняти больовий синдром.

Дисменорея під час клімаксу може виникати через гормональні зміни, що супроводжують перехідний період, коли рівень естрогену та прогестерону в організмі жінки знижується. Зазначені гормональні коливання можуть призвести до нерегулярних менструацій, посилення спазмів матки та болю. У деяких випадках, якщо в менопаузі зберігаються симптоми дисменореї, це може бути пов'язано з наявністю захворювань матки (наприклад, ендометріозом), які також можуть спричиняти болісні кров'янисті виділення.

Симптоми дисменореї

Характерною ознакою дисменореї є тупі або пульсуючі менструальні спазми, які зазвичай локалізуються в нижній частині живота. У більшості випадків біль починається за 24-48 годин до менструації і стихає протягом двох діб після початку місячних. Інші симптоми дисменореї:

  • відчуття тиску в ділянці живота;
  • біль у попереку і стегнах;
  • нудота і запаморочення;
  • епізоди втрати свідомості;
  • розлади травлення (діарея).

Головний біль під час місячних часто пов'язаний з гормональними змінами, що відбуваються в організмі жінки. Під час менструації рівень естрогену і прогестерону різко змінюється, що може впливати на судини головного мозку, зумовлюючи їх звуження або розширення та призводячи до головного болю. 

Крім того, підвищений рівень простагландинів, які сприяють скороченню матки, також може спричиняти запалення і больові відчуття в організмі, включаючи головний біль . У таких випадках необхідно вести щоденник головного болю, записатися на консультацію до гінеколога і невропатолога, оскільки це може бути мігренню, асоційованою з менструацією або іншими захворюваннями.

Форми дисменореї

Дисменорею класифікують залежно від причини виникнення та характеру больового синдрому.

Форми дисменореї

Вид дисменореї

Характеристика

Первинна (функціональна) дисменорея

Менструальний біль виникає без видимих патологій органів малого таза, зазвичай у молодих дівчат після менархе. Болі за дисменореї без органічної причини пов'язані з підвищеним виробленням простагландинів, що викликають спазми матки. Для функціональної дисменореї характерні переймоподібні болі внизу живота, що віддають у поперек або стегна, часто супроводжуються нудотою, головним болем або слабкістю.

Вторинна дисменорея

Розвивається на тлі органічних захворювань (ендометріоз, міома матки, запальні процеси, спайки). Болі можуть бути інтенсивними, постійними, часто посилюються з часом і супроводжуються іншими симптомами, характерними для основного захворювання. Частіше трапляється у жінок старше 30 років.

Стадії дисменореї

Залежно від впливу больового синдрому на повсякденне життя виділяють три стадії дисменореї.

Ступені дисменореї

Стадія

Характеристика

Вплив на повсякденне життя

Дисменорея 1 ступеня (легка)

Болі слабкої або помірної інтенсивності, локалізуються переважно внизу живота, іноді віддають у поперек або стегна. Біль має короткочасний характер.

Практично не впливає на активність, знімається безрецептурними анальгетиками або теплом.

Дисменорея 2 ступеня (помірна)

Болі середньої інтенсивності, часто поширюються на поперек, стегна, іноді відчуваються як спазми або тягнучі болі. Можливі супутні симптоми: слабкість, нудота, головний біль.

Тимчасово обмежує активність, ускладнює роботу або навчання, вимагає прийому анальгетиків.

Дисменорея 3 ступеня (важка)

Дуже інтенсивні, спазматичні або пекучі болі, що охоплюють низ живота, поперек та іноді стегна. Часто супроводжуються системними симптомами: блювання, непритомність, сильна слабкість, діарея, лихоманка.

Серйозно порушує повсякденне життя, потребує медичної допомоги, іноді стаціонарного лікування.

Діагностика дисменореї (болісних місячних) у Харкові

На первинній консультації гінеколог аналізує симптоми, збирає анамнез пацієнтки, запитуючи про регулярність менструального циклу і затримки місячних, наявність захворювання органів репродуктивної системи в анамнезі. Діагностика дисменореї може включати:

  • гінекологічний огляд. Дозволяє лікарю на підставі пальпації та візуального огляду попередньо визначити наявність новоутворень в органах репродуктивної системи. Огляд також дає змогу оцінити стан шийки матки, виявити її деформації, запалення або інші аномалії (зокрема вроджені порушення будови);

  • гінекологічне УЗД. Ультразвукове обстеження дає можливість детально розглянути структуру органів малого таза (матки, яєчників), виявивши причину дисменореї. УЗД допомагає виявити міоми матки, кістозні утворення, ендометріоз , , а також оцінити стан ендометрія (наприклад, його потовщення або патологічне розростання) .

Аналізи на гормони при дисменореї можуть бути необхідні для виявлення порушень гормонального фону, які можуть бути причиною болісних менструацій. Коливання рівня естрогену, прогестерону, а також інших гормонів, включно з пролактином або гормонами щитоподібної залози, можуть спричиняти дисбаланс, який призводить до появи дисменореї. Наприклад, порушення співвідношення естрогену і прогестерону може сприяти посиленню скорочень матки, а підвищений рівень пролактину може бути пов'язаний із порушенням менструального циклу.

МРТ і КТ можуть призначатися за дисменореї в разі підозри на захворювання, які не виявляються або недостатньо візуалізуються за допомогою стандартних методів діагностики, включно з УЗД. Наприклад, МРТ використовують для детальної оцінки стану органів малого таза в разі підозри на ендометріоз, міоми, пухлини або аномалії в будові матки та яєчників. КТ може бути призначено в разі підозри на глибші ураження репродуктивних органів або в складних діагностичних випадках (наприклад, у разі можливих змін у кишківнику або сечовому міхурі, які можуть вплинути на больовий синдром).

У рідкісних випадках за неуточненої дисменореї пацієнтці може бути показана діагностична лапароскопія, яка дає змогу лікарям оглянути внутрішні органи через невеликий розріз у черевній порожнині за допомогою спеціальної камери (лапароскопа). Дослідження дає можливість виявити патологічні зміни, включно із запаленнями, пухлинами , спайками або аномаліями в будові матки. Згідно з протоколом лапароскопія також може бути використана для проведення біопсії, видалення невеликих утворень або корекції деяких захворювань, що викликають дисменорею.

Лікування дисменореї в Харкові

Спосіб лікування болю під час місячних варіюватиметься залежно від типу і причини розвитку дисменореї. Пацієнтці може бути достатньо застосування домашніх засобів і лікарських препаратів (у разі первинної аменореї), а може бути показано оперативне втручання.

Лікування первинної дисменореї в Харкові

Для лікування первинної дисме нореї застосовують знеболювальні препарати, які працюють, блокуючи дію простагландинів — речовин, що спричиняють запалення та скорочення матки, що призводить до болю. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) зменшують запалення і знижують чутливість больових рецепторів, забезпечуючи полегшення болю, анальгетики — блокують передачу больових імпульсів у нервовій системі. Рекомендації для зменшення болю при дисменореї:

  • тепло. Прикладання грілки допомагає розслабити м'язи матки, знижуючи інтенсивність спазмів, а також покращує кровообіг у ділянці таза. Це сприяє зменшенню больових відчуттів, оскільки спазмовані м'язи стають більш розслабленими, а приплив крові нормалізується;
  • зменшення стресу. Знижує рівень кортизолу — гормону стресу, який може посилювати сприйняття болю. Стрес також впливає на гормональний баланс, порушуючи нормальний цикл менструації, що може посилювати дисменорею;
  • масаж живота і попереку. Допомагає зняти напругу в м'язах, поліпшити циркуляцію крові та зменшити болісні спазми. Техніки масажу можуть сприяти розслабленню нервової системи та зняттю локальних запалень, покращуючи загальне самопочуття;
  • відмова від куріння та алкоголю. Покращує кровообіг, сприяє нормалізації гормонального фону і знижує запальні процеси в організмі, які можуть погіршувати больовий синдром під час менструації. Паління та алкоголь можуть погіршувати стан судин, що веде до посилення болю;
  • обмеження кофеїну. Допомагає запобігти перезбудженню нервової системи, оскільки кофеїн може підвищувати рівень тривожності та напруги, а також сприяти погіршенню кровообігу. Зниження його споживання сприяє нормалізації роботи організму та зменшенню інтенсивності болю.

Регулярна фізична активність допомагає зменшити біль у разі первинної дисменореї завдяки поліпшенню загального кровообігу та зниженню рівня стресу. Фізичні вправи стимулюють вироблення ендорфінів — природних болезаспокійливих речовин, які зменшують сприйняття болю і сприяють розслабленню м'язів.

Активність також допомагає поліпшити гормональний баланс, регулюючи рівень простагландинів, які є основними речовинами, що спричиняють спазми матки та больові відчуття. Крім того, регулярні вправи сприяють поліпшенню загального стану організму, підвищенню витривалості та зниженню рівня запалення, що може значно полегшити симптоми дисменореї.

Додатково лікар може призначити вітамінні комплекси. Наприклад, вітамін E має антиоксидантні властивості, що допомагає зменшити запалення, а омега-3 жирні кислоти знижують рівень простагландинів, які спричиняють спазми матки. Вітамін B1 і B6 підтримують нормальне функціонування нервової системи, що може допомогти знизити чутливість до болю, а магній сприяє розслабленню м'язів і поліпшенню кровообігу, знижуючи інтенсивність больових відчуттів.

Лікування вторинної дисменореї в Харкові

У разі вторинної аменореї курс терапії спрямований на усунення причини вираженого больового синдрому під час місячних. Медикаментозне лікування патологічної аменореї може включати:

  • нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Чинять анальгетичну та протизапальну дію, знижуючи рівень простагландинів, які спричиняють біль і спазми в матці;
  • прогестинові препарати. Прогестини регулюють гормональний фон, зменшують інтенсивність менструацій, скорочуючи їхню тривалість і об'єм, що знижує дискомфорт. Внутрішньоматкові системи з прогестином також ефективні в лікуванні вторинної дисменореї, особливо за міоми або ендометріозу, оскільки вони локально вивільняють прогестин, зменшуючи хворобливі відчуття;
  • антиестрогенні препарати. Призначаються в разі ендометріозу, блокують дію естрогену, що зменшує ріст ендометріоїдних вогнищ, у такий спосіб знижуючи больові відчуття і запалення;
  • препарати, що поліпшують кровообіг. Покращують мікроциркуляцію і допомагають зменшити застій крові в малому тазу, знижуючи больовий синдром .

Хірургічне втручання в разі дисменореї може бути показане у випадках, коли консервативне лікування не приносить значного поліпшення, а також за наявності деяких захворювань, зокрема ендометріозу, міоми матки або аденоміозу. Наприклад, у разі ендометріозу може знадобитися лапароскопічна операція для видалення ендометріоїдних вогнищ, а в разі міоми — міомектомія для видалення міоматозних вузлів. Також оперативне втручання може бути необхідним за наявності органічних ушкоджень, включно зі спайками в ділянці малого таза або патологіями репродуктивних органів, які неможливо усунути іншими способами.

Записатися на консультацію гінеколога і медикаментозне лікування сильної дисменореї в Харкові в Європейському Радіологічному центрі можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис на прийом
Виберіть послугу
Додатковий коментар