Ракова пухлина – це аномальне та неконтрольоване збільшення кількості клітин в організмі, які здатні до проростання в оточуючі тканини та органи. Ракові клітини мають здатність до метастазування, тобто можуть поширюватися на здорові органи та лімфатичні вузли через кров чи лімфу.
При підозрі на онкологічні захворювання необхідна консультація онколога для проведення діагностики та підбору курсу медикаментозної терапії. Отримати консультацію з онкології та пройти онкоскринінг у Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі».
Показання до консультації онколога
Прийом в онколога необхідний з появою твердих і рухливих ущільнень або вузликів під шкірою. Інші показання до консультації онколога:
відсутність апетиту та різка втрата ваги;
постійна слабкість та втома;
біль, печіння або поколювання в черевній порожнині;
часті інфекційні захворювання (через ослаблену імунну систему);
головний біль та запаморочення;
погіршення зору (потемніння, поява плям чи смуг перед очима, тунельний зір);
утруднене ковтання;
закрепи та діарея;
зміни в голосі (захриплість, грубість);
підвищена набряклість нижніх кінцівок;
зниження продуктивності.
Звернутися до дерматолога-онколога необхідно при появі виразок і ран на шкірі, що не гояться. Потемніння чи почервоніння, швидкий ріст, кровоточивість, нерівність меж родимок також є показаннями до консультації онколога.
Онколог-мамолог необхідний при збільшенні розміру молочної залози, зміні кольору ареоли, підвищеній чутливості та болю в грудях, а також при кров'янистих виділеннях з сосків. Проконсультуватися з гінекологом-онкологом потрібно при симптомах раку матки та яєчників, таких як біль в області живота, нерегулярні та рясні місячні, кровотечі в середині циклу, болючі статеві акти.
Пройти огляд в онколога-проктолога потрібно при болю й печінні в задньому проході, ректальній кровотечі, почутті неповного випорожнення кишківника, виразках та висипах в області ануса. Записатися до уролога-онколога потрібно при частому, утрудненому або болючому сечовипусканні, болю в попереку та нижній частині живота, домішках крові та гною в урині. Консультація онколога щитоподібної залози необхідна при припухлості або наявності ущільнення в шиї, болючому ковтанні та диханні.
Як відбувається діагностика в онколога
Онкозахворювання можуть бути виявлені на прийомі в гінеколога, ендокринолога, мамолога, уролога, гастроентеролога та дерматолога. Діагностика в лікаря-онколога може включати:
фізичний огляд шкіри. Дозволяє виявити почервоніння, виразки, ущільнення, оцінити стан шкірних наростів (родимок, папілом, кондилом);
пальпацію та перкусію (простукування) внутрішніх органів. Дозволяють визначити локалізацію болю, наявність змін та аномалій у тканинах органів. Онколог може перевіряти щитоподібну та молочні залози, черевну порожнину, статеві органи, лімфатичні вузли;
інструментальні обстеження (УЗД, КТ, МРТ). Проводяться для визначення розміру, локалізації та стадії пухлини, виявлення метастазів;
кольпоскопію. Застосовується для огляду шийки матки за допомогою приладу, що збільшує (кольпоскопа);
гістероскопія. Гінеколог-онколог вводить тонку гнучку трубку з камерою (гістероскоп) всередину матки для виявлення змін в ендометрії (слизовій оболонці матки);
ендоскопія. Дозволяє візуально досліджувати внутрішні органи та порожнини за допомогою ендоскопа (гнучкої трубки з камерою та джерелом світла). Залежно від розташування пухлини може застосовуватися бронхоскопія (для легень), гастроскопія (для шлунка та стравоходу), аноскопія та ректоскопія (для заднього проходу та прямої кишки), колоноскопія (для товстого кишківника).
При підозрі на онкологію лікар може направити на дослідження крові. Цитологічний аналіз включає вивчення клітин з тканинного зразка, взятого за допомогою біопсії або мазка, він необхідний для перевірки на наявність ракових клітин та визначення типу раку. Гістологічний аналіз дозволяє оцінити структуру та характер пухлини, а також визначити ступінь диференціації (зрілості) ракових клітин.
За результатами діагностики онколог підбирає метод лікування. Курс медикаментозної терапії для лікування раку може включати:
хіміотерапію. Включає використання лікарських засобів, які руйнують або уповільнюють ріст ракових клітин;
імунотерапію. Спрямована на активацію імунної системи організму боротьби з раковими клітинами;
гормонотерапію. Застосовується при ракових пухлинах, чутливих до гормонів, заснована на блокуванні дії або зменшенні їх рівня в організмі (для уповільнення росту новоутворення);
променева терапія. Передбачає використання іонізуючого випромінювання (наприклад, рентгенівських променів) для пошкодження ДНК ракових клітин, що робить їх нездатними до поділу та росту.
Також може застосовуватися томотерапія – форма променевої терапії, яка передбачає використання технології для точного та дозованого впливу радіації на рак. Вона дозволяє мінімізувати ушкодження здорових тканин навколо пухлини.
Консультація онколога в Харкові
При підтвердженні онкологічного захворювання в «Європейському Радіологічному Центрі» створюється мультидисциплінарна команда, до якої обов'язково входять онколог, радіолог, променевий терапевт та хірург-онколог.
Записатися на прийом до онколога в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті.